
Chardonnay är bara den tredje viktigaste druvsorten i delstaten Oregon, som med sin idag 18 623 hektar stora vingårdsareal är den tredje största delstaten för vin i USA (Kalifornien är överlägset störst, följt av Washington State, därefter Oregon, New York State, Pennsylvania, Texas, Virginia och Michigan). I Oregon har det egentligen alltid sedan renässansen som vinland på 1960-talet varit Pinot Noir som varit den ledande druvsorten och så är det också idag, cirka 10 800 hektar. I det tidiga Oregon var det just Bourgogne och Alsace som stod som inspiration och det förklarar att Pinot Gris är delstatens näst viktigaste druvsort. Idag odlas den på 2 419 hektar och ger viner i stil med de i Alsace, men oftast en aning lättare och med en något friskare syra. Chardonnay planterades samtidigt med Pinot Noir men till en början gav den inte märkvärdiga viner, det skulle dröja fram till början av 2000-talet och än mer från ungefär 2010 och framåt innan vinerna visade på excellens. En av förklaringarna var inspiration och ett närmare samarbete med toppvinmakare från Bourgogne och bland annat genom att man började skörda druvorna lite tidigare än förr. Idag odlas Chardonnay förvisso på bara 1 263 hektar i Oregon, men de flesta firmor gör numera utmärkta chardonnayviner och en handfull av dem sticker ut som de allra bästa – och Walter Scott Wines hör till dem.
Cuvée Anne är en selektering av faten vid varje årgång och man kan se vinet som firmans vita village. Vilka vingårdar som ingår och hur blandningen ser ut varierar från år till år, men numera rör det sig mestadels om vingårdarna Justice Vineyard, Koosah Vineyard, Witness Tree Vineyard och X Novo Vineyard i Eola-Amity Hills (det här är faktiskt fyra av de allra bästa vingårdarna för Chardonnay i appellationen), men tidigare också från Bieze Vineyard i Eola-Amity Hills och Vojtilla Vineyard i appellationen Chehalem Mountain som ligger ungefär en halvtimma nordväst om vineriet. Totalt produceras omkring cirka 10 000 flaskor om året av det här vinet.
Doften är medelstor och förhållandevis intensiv, lite rikare än vinerna från Bourgogne men ändå med samma grundkänsla med fin jordighet, viss fetma som av citronzest och med en knappt kännbar ton av ekfaten i sig. Smaken är medelfyllig, burgundisk i sin struktur, mer klassisk än vad doften lockat med, fruktig men ganska stram och återhållen och med en mineralisk struktur som inte står den i vinerna från grand cru Corton-Charlemagne efter. Man dricker vin nu, då helst luftat en stund, och de kommande åtta åren ungefär.
Vinerna från Walter Scott hör till de allra finaste och mest karaktärsfulla i Oregon. Det gäller särskilt de med Chardonnay som tydligt har hämtat sin inspiration från ett par av de allra bästa producenterna i Bourgogne. Det innebär tidigare skörd än i genomsnitt här i Oregon, viner med så lågt pH som 3.00 till 3.10, därmed en naturlig hög syra och som unga en ganska tydlig reduktion. Också det gör också vinerna påfallande lika de i Bourgogne.
Ken Pahlow, som tillsammans med sin fru Erica Landon grundade firman 2009, är den typen av vinmakare som inte bara förstår sig på hur storslaget vin odlas och hur det görs, utan också hur världens finaste viner smakar. Det är en inte alltför vanlig kombination, men en faktor som i de många fall leder fram till produktion av några av de allra bästa vinerna. Fram till 2011 var det nästan bara pinotviner som producerades, men idag gör Ken också sex viner med Chardonnay som absolut inte får missas. Efter att ha arbetat på den högsatsande firman Evening Land Vineyards (också det en toppfirma med burgundiska förtecken) i två år och då kommit nära Dominique Lafon från Meursault och hans stora kunskap om både vit bourgogne och de oxidationsproblem som vit bourgogne har dragits med sedan mitten av 1990-talet, har Ken lärt sig otroligt mycket.
Det finns en del skrivet här på Vinlegender om Walter Scott Wines och deras andra viner. Skriv in ”Walter Scott” i sökrutan hå hittar du till artiklarna.
Importör i Sverige är Wine Affair, www.wineaffair.se
