
Nu är det vår och med våren kommer den vita sparrisen – därmed brukar vinälskare korka upp (eller som i det här fallet, skruva upp) en god flaska rieslingvin. Och ett verkligt gott vin med Riesling är precis det vi har i våra glas här; klassiskt citrusfruktigt och blommigt med absolut renhet och en läckert stenmineralisk ton som är så typisk för Riesling när det har vuxit i steniga jordar. Sett till smakupplevelsen är det ett torrt vin, förvisso med 7.1 gram restsötma men en läckert balanserande syra på höga 6.5 gram per liter, som är medelfylligt till smaken och med en ganska lång, frisk och mineralisk eftersmak som slutar helt torrt. Det passar såklart till långt mycket mer än bara sparrisen, servera det vid cirka tio grader till allehanda fiskrätter som har citronfrisk smaksättning i sås eller tillbehör för att matcha vinets syra, eller till sushi, toasten med räkor eller de flesta ostar som kan få ha ett litet smaktillskott av honung eller något sött tillbehör.
Vinet är gjort uteslutande med Riesling från 16–26 år gamla stockar i vingården Steinhaus i distriktet Kamptal, som tillsammans med Wachau en bit västerut hör till de mest välkända vindistrikten i Österrike.
Som vanligt med Riesling har druvorna pressats långsamt med ett par timmars skalkontakt vid låg temperatur för maximal aromextrahering, därefter naturlig jäsning i ståltankar (vissa viner med Riesling jäses i stora äldre ekfat som inte ger någon karaktär av ek till vinet) följt av oftast fem till tio månaders lagring (det här vinet nio månader). Och precis som vanligt har vinet inte gått igenom någon malolaktisk jäsning, det brukar sällan bli så med Riesling på grund av det låga pH-värde som vinet har direkt efter jäsningen.
Vinets namn berättar mycket om dess ursprung och kvalitet. Först och främst, Kamptal DAC innebär att vinet till fullo kommer från distriktet Kamptal (DAC är landets beteckning på appellation) och att det måste göras med antingen Riesling eller Grüner Veltliner, även om också Chardonnay, Pinot Gris och Pinot Blanc tillåts men mer sällan användas. Tillägget Reserve innebär att vinet har lagrats lite längre än den vanliga tappningen – dock inga krav på typ av lagring. Från och med årgång 2025 har man också krävt ekologisk odling för alla viner med appellationsstatusen. Den lilla symbolen 1ÖTW är en klassificering motsvarande premier cru i Bourgogne, här i Österrike heter den erste lage och syftar till vingårdar som har identifierats och definierats av Österreichische Traditionsweinguter, en gruppering av idag knappt hundra toppfirmor i regionen Neiderösterreich, där Kamptal är ett av åtta distrikt.
Steinhaus är en av de idag totalt 145 vingårdar som har klassificeringen 1ÖTW. Den ligger centralt i Kamptal, strax norr om orten Langenlois på en terrasserad sluttning som reser sig från 235 till 350 meters höjd. Läget i den 26.20 hektar stora vingården är utmärkt, till hälften har den direkt sydlig exponering, den ytterdelarna av vingården vetter mot sydväst och sydost. Eftersom jordarna är steniga och magra, primärt dominerade av amfibiolit (en mycket gammal mörk metamorf bergart) med inslag av vittrad gnejs, kvarts och lera är de allra mest lämpade för Riesling snarare än Grüner Veltliner, som med 1 958 hektar annars är distriktets mest planterade druvsort. Riesling är i sammanhanget liten, den täcker bara 364 hektar av distriktets totala vingårdsareal om 3 567 hektar. Men just här i Steinhaus är det uteslutande Riesling som gäller.
Weingut Steininger i sin nuvarande skepnad etablerades 1980 av Karl och Birgitta Steininger när de tog över familjegodset och valde att satsa på produktion av mousserande viner. Det var inget logiskt val, mousserande vin låg inte i tiden och det österrikiska mousserande vinet var varken särskilt bra eller efterfrågat. Och metoden som då tillämpades var heller inte fokuserad mot kvalitet. Först 1989 introducerad Karl och Birgitta den traditionella metoden med en andra jäsning i flaskan och med det blev Weingut Steininger en av pionjärerna med förstklassigt mousserande vin enligt den tekniken i landet.
Produktionen har sedan dess utvecklats och omfattar idag en bred portfölj av främst vitt vin (allra mest Riesling och Grüner Veltliner) och roséviner från familjens cirka 65 hektar stora vingårdsareal. Man har ägor i flera av distriktets finaste vingårdar, bland dem Steinhaus, Seeberg och den fantastiska Lamm. Sedan 2021 drivs egendomen av dottern Eva och hennes man Peter.
Importör i Sverige är Arvid Nordquist Vin- och Sprithandel, www.arvidnordquist.se
