Innehåll
Vecka 10

2024 Anthium Bellone

Casale del Giglio, 189 kr, (nr. 95945), Lazio, Italien
100% Bellone

Den här veckan tar vi oss till regionen Lazio, som märkligt nog inte är så omtalad för sina viner som den borde vara. Att det är huvudstaden Rom som stjäl hela uppmärksamheten för regionen Lazio duger inte som förklaring, området har en snart tretusen år gammal historia med sitt vin och etruskerna från 800-talet före Kristus var ytterst delaktiga i att etablera vinkulturen innan romarna tog över ett par hundra år senare. Dagens vinodling täcker drygt 20 000 hektar, bara ett par tusen hektar mindre än Chianti, och omkring tre fjärdedelar av vinet är vitt. Malvasia Bianca är den mest betydelsefulla gröna sorten och Trebbiano är näst viktigast. Att vinkulturen inte har lyft regionens rykte beror förmodligen dels på att majoriteten av de vita vinerna förr i tiden var lite rustika och ofta av stilen abboccato, något sötaktiga. Idag hör det till historien, de allra flesta viner är lättare, modernt rena och friskt fruktiga.

Lazio är ändå inte helt okänt, det historiska vinet Est! Est!! Est!!! di Montefiascone är ett av de mer välkända vinerna härifrån och sydost om Rom hittar vi Frascati som har statusen DOCG för sin version Riserva. Vintypen Orvieto kommer också från Lazio, men en del av den appellationen ligger i grannregionen Umbrien. Totalt finns det tre vinområden och vintyper med statusen DOCG och hela 27 som har DOC.

Veckans vin görs med en druvsort som de allra flesta aldrig har hört talas om, Bellone. Det är en grön druvsort som av allt att döma har sitt ursprung i Lazio och den kan vara över 2 000 år gammal. Någon större och mer utbredd druvsort är det inte, den odlas i mindre skala i just Lazio, framför allt precis söder om Rom. Går vi 35 år tillbaka i tiden lär det ha funnits över 3 000 hektar med Bellone i Italien, idag rör det sig inte om mycket mer än cirka 170–180 hektar. Bellone är en växtkraftig men sent mognade druvsort som kan ge stora skördar och vinerna beskrivs vanligen som ganska lätt med frisk syra och en liten bitterhet mot slutet av smaken. Det finns också en klon av Bellone som används för att göra ett sött passitovin (gjort med torkade druvor).

Det är såklart med stor nyfikenhet man korkar upp flaskan med den unika druvsorten Bellone – och upplevelsen är minsann angenäm. Doften är medelstor men ganska intensiv, ren och rätt generöst med toner av citronzest och gul stenfrukt, både helt färsk och en aning torkad och det finns också en lätt blommighet och nyans av cypress. Läckert, absolut. Smaken är medelfyllig och lika fruktig, rik och modern i stilen med en härligt uppfriskande syra som lyfter smaken och ger vinet en lättare känsla än vad fruktkroppen annars har givit. Någon bitterhet står inte att finna.
Smakmässigt är det ett vin att servera till fisk- och skaldjursrätter med god syra, gärna från citron, till elegans som sushi eller till lite kryddigare rätter med skaldjur (exempelvis stora räkor) med inspiration från Indien, Thailand eller Vietnam. Håll vinet lätt kylt vid cirka tio grader och drick det ungt, inom två år från idag.
Vinet kommer från familjefirman Casale del Giglio som grundades 1967 i en by söder om Rom. Här har man odlat både klassiska franska och lokala italienska sorter. Bellone är en av dessa och det unika är att just den sorten växer på sina egna rötter. Det här vinet har framställts genom att avstjälka druvklasarna, låta de lätt krossade druvorna lakas ur i musten vid låg temperatur för att maximera aromrikedomen – och det har verkligen varit lyckat. Musten har sedan jästs helt naturligt i ståltankar vid 18–20 grader under omkring tolv dagar.
Vill du köpa ett unikt och verkligt vänligt prissatt vin är det här ett bra exempel, och vill du dessutom att det ska vara väldigt gott finns det inget att tveka över.

Importör i Sverige är Wine Affair, www.wineaffair.se