
Man vet liksom inte riktigt var man ska börja sin berättelse om det här vinet. En knasig etikett med ett knasigt namn? Ett kommersiellt vin som ska locka nya tittare till vinhyllan? Ännu ett vin med Riesling som inte är ”lika bra” som de tyskspråkiga vinmakarnas? Ännu ett publikfriande vin från den publikfriande rockstjärnan Charles Smith?
Låt oss börja med två saker – dels att Charles Smith är en oerhört ambitiös och kvalitetsdriven vinmakare som alltid söker bästa druvmaterial han kan finna, dels att han är en av de mest begåvade vinmarknadsförarna i världen vi har sett på 2000-talet. Ta bara hans tidigare sprängsuccéer Kung Fu Girl Riesling och Boom! Boom! Syrah som inte bara fyllde vinbutiker, vinlistor och privata vinskåp på ett sällan skådat sätt – det fyllde också på Charles privata bankkonto med 120 miljoner dollar när han sålde namnen (!) till storfirman Constellation Brands i oktober 2016. Man skulle lätt kunna tro att Charles Smith med den förmögenheten skulle sitta lugnt ett tag, men direkt efter försäljningen skapade han den precis lika framgångsrika vinserien Wines of Substance – som han också sålde för en oförskämd summa pengar 2024.
Blossom Fury Riesling är ett vin som tar vid där han lämnade Kung Fu Girl Riesling, men på en högre stil- och kvalitetsnivå utan att priset indikerar just det. Druvorna köper han från den berömda Evergreen Vineyard som började planteras 1998 av Jerry Milbrandt och framför allt för det högsatsande projektet Eroica Riesling i samarbete med Chateau Ste Michelle och vinmakare Ernst Loosen. Den första delen av vingården växte snabbt till 183 hektar, men i mitten av 2010-talet hade vingården brett ut sig på omkring 486 hektar vilket motsvarar två procent av hela delstatens vingårdsareal. Att den här vingården växte sig så stor beror till största del på ett ökat behov från flera vinmakare av framför allt Riesling och Chardonnay, som är de två sorter som dominerar vingårdsarealen. Ett av de viktigaste vinerna i den här utvecklingen var just Kung Fu Girl Riesling – och nu har Blossom Fury Riesling också tagit plats på toppkundlistan.
Evergreen Vineyard ligger i Ancient Lake, ett omkring 1 600 hektar stort område i den centrala delen av norra Columbia Valley som fick status som appellation 2012. Idag odlas vin på omkring 646 hektar här och eftersom det är en sval appellation, präglad av de nordliga vindar som sveper igenom dalgången där Columbia River drar fram, är det nästan bara gröna druvor som odlas här. Jorden i vingården domineras av vittrad vulkanisk basalt och kalcit, en kalciumrik lerskiffer som tar vid ju närmare Columbia River vingården ligger, längst ner på cirka 335 meters altitud.
Framställningen är som i stort sett identisk som för alla rieslingviner, långsam pressning i hela druvklasar med kort skalkontakt för musten för att maximera aromutbytet och därefter jäsning med den naturliga jästen vid låg temperatur i ståltankar. Som vanligt med Riesling genomgår vinet inte malolaktisk jäsning och en hög, frisk syra och stor fräschör är typiskt för förstklassiga viner med Riesling. I just det här specifika fallet rör det sig om en skyhög syra på 8.2 gram per liter och ett pH på låga 3.13 – minst sagt imponerande siffror. Om vi återgår till det inledande resonemanget om vinet kan man summera det som ett mycket bra och skolboksmässigt rieslingvin till fyndmässigt pris. Tack vare den något yppiga frukten och den snyggt balanserade restsötman på 4.2 gram per liter är vinet härligt att dricka redan nu som ungt.
Njut av vinet ungt och fräscht, nu och de kommande tre fyra åren, svalt serverat vid cirka nio tio grader och antingen som uppfriskande aperitif eller till fisk- och skaldjursrätter med fint syrlig smaksättning av framför allt lime – som thailändskt inspirerade rätter med kokosmjölk och lime, ceviche med lime eller till vårens sparris (den kommer snart) med en citrusfrisk hollandaise.
Importör i Sverige är Handpicked Wines, www.handpicked.se
