
Det är 421 år sedan familjen Haag etablerade sig som vinodlare i Brauneberg i centrala Mosel. Och det har gått bra, väldigt bra. Sedan lång tid tillbaka räknas Weingut Fritz Haag till de allra bästa producenterna i Mosel och en av världens bästa odlare och vinmakare i genren Riesling. Det var framför allt Wilhelm Haag som gjorde vinegendomen världsberömd under den andra halvan av 1900-talet. De senaste två decennierna är det sonen Oliver och hans fru Jessica som driver det 29 hektar stora vingodset som till drygt två tredjedelar är fokuserat på Riesling. De två finaste vingårdsägorna är en 9.50 hektar stor äga i Juffer (totalt 42.70 hektar stor) och 3.00 hektar i den 10.60 hektar stora och än mer aktade Juffer-Sonnenuhr, en vingård som ligger inom Juffer. Båda vingårdarna är klassificerade som grosses gewächs (motsvarande grand cru i Frankrike) och de upp emot 60–80 procent branta vingårdarna har ett utomordentligt fint sydligt och sydvästligt läge. Namnet ”sonnenuhr” betyder ”solur” och vittnar om att det just här var ett perfekt ställe att montera ett solur för att se tiden på dygnet. Det finns flera vingårdar med det här namnet i Tyskland och de är alltid rankade som bland de bästa i sina respektive orter.
Juffer-Sonnenuhr var omtalad redan i slutet av 1700-talet och var den enda vingården som fick högsta status år 1804 när den första klassificeringen skapades. Jordarna är magra, dominerade av blågrått skiffer med inslag av sand och järnoxid och vingården är uteslutande planterad med Riesling.
Eftersom det här vinet är ett så kallat prädikatswein, ett vin som följer druvornas mognadsgrad enligt den klassiska tyska vinlagen (kabinett, spätlese, auslese, och så vidare) har det en sötma som gör att vinet inte får etiketteras som en grosses gewächs trots att vinet kommer från en sådan vingård. Anledningen är att man anser av sötman i vinet döljer en del av vingårdens terroir och med det också ursprungskänslan. Det är snarare ett verkligt klassiskt vin, gjort uteslutande med Riesling som har skördats vid hög mognad, därefter vinifierats med den naturliga jästen i äldre stora ekliggare och ståltankar, med den naturliga jästen och med avbruten jäsning (nerkylning, lätt svaveltillsats, sedan filtrering) när alkoholnivån har nått 7.5 procent. Det har lämnat kvar en ojäst restsockerhalt på 98 gram per litet (ungefär det som många sauternesviner har) som såklart gör vinet ljuvligt sött och nästan lite simmigt texturerat. Tack var en betydande syra på hela 7.9 gram per liter blir ändå riktigt fint balanserad – mot slutet av eftersmaken något torrare än var inledning av smaken lockar med.
Den här typen av vin kan drickas direkt vid lansering, då de domineras av en förunderligt inbjudande söt stenfrukt, honung och blommighet, som alltid med en viss stenig känsla från skifferjordarna. Men det är också viner att lagra för ytterligare komplexitet och längre fram i tiden en något intorkad fruktighet och aningen mildare sötma. Tio år, tjugo år, trettio år eller mer, det avgör din vinkällarplats, ditt tålamod och din tidshorisont.
Personligen njuter av vinet nu och de kommande tio åren, lätt kylt vid cirka nio till tio grader till inte alltför söta sommarbärdesserter eller till rätter av skaldjur eller fågel med söta inslag från såser eller frukttillbehör. Och är man cigarrökare är det också ett vin att njuta av till cigarren, men då rekommenderas att vinet får cirka åtta till tio års lagring från idag.
En sak till – den här typen av söta viner håller utmärkt i öppnad men återförsluten flaska i kylskåp i åtminstone tio dagar, så det finns en inbjudande möjlighet att njuta av ett litet glas då och då efter att man har öppnat flaskan.
Och slutligen – allt som Weingut Fritz Haag gör är fantastiskt!
Importör i Sverige är Wine Affair, www.wineaffair.se
